Lai arī lēnām un neatlaidīgi tuvojas maijs, tomēr termometra stabiņš nesteidz kāpt. SIA “Talsu namsaimnieks” siltumapgādi Pastendē, Laidzē, Zvirgzdos, Sabilē, Valdemārpilī, Stendē, Virbos, Laucienē un Mundigciemā plāno turpināt līdz 30. aprīlim. Kāda ir šī apkures sezona un kādi jaunumi gaidāmi nākošajā, stāsta uzņēmuma valdes loceklis un siltumenerģētikas speciālists Edgars Šterns.

Līdz 20. aprīlim no siltumenerģijas saņemšanas bija atteikušās četras mājas Stendē, Sabilē un Pastendē. Siltumenerģija iedzīvotājiem tiks nodrošināta līdz 30. aprīlim, bet pēc tam uzņēmums vērtēs pakalpojuma nepieciešamību un tā nodrošināšanas ekonomisko pamatojumu.

Kopumā apkures sezonu E. Šterns uzskata par veiksmīgu. Arī Talsu novada iedzīvotājiem zemās gaisa temperatūras dēļ lielākus izdevumus prasīja tikai siltumenerģijas patēriņš janvārī. Februārī stājās spēkā Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātais siltumenerģijas tarifs – tas, salīdzinot ar iepriekšējo, pieauga par aptuveni 10%, sasniedzot 61,55 eiro par megavatstundu.

“Iedzīvotājiem jāsaprot, ka siltumenerģijas cenas Latvijā nesaruks, tādēļ jārūpējas par siltumenerģijas patēriņa samazinājumu. To var paveikt, uzlabojot māju tehnisko stāvokli, piemēram, piesaistot finansējumu energoefektivitātes projektu realizēšanai,” sacīja E. Šterns.

“Pirmo gadu SIA “Talsu namsaimnieks” siltumenerģijas jomā darbojas sava remontbrigāde divu cilvēku sastāvā. Tādā veidā esam atvieglojuši ikdienas darbu un ietaupījuši finansējumu, jo līdz tam pirkām ārpakalpojumus. Šobrīd paši saviem spēkiem nodrošinām ikdienas remontdarbus un arī siltummaiņu skalošanu,” teica valdes priekšsēdētājs. Jau tagad zināms, ka pēc apkures sezonas beigām lielāki tehniskie ieguldījumi būs nepieciešami Virbu un Mundigciema apkures katlu darbības uzlabošanai.

Šajā sezonā SIA “Talsu namsaimnieks” apkures katlam Tiņģerē uzstādīja granulu degli, lai tādējādi samazinātu pakalpojuma izmaksas. Ar šo katlu tiek apkurināta viena māja, bet, ievērojot prasības, bija nepieciešams nodrošināt četrus kurinātājus.  “Tagad eksperimentējam, lai panāktu maksimāli lielāku efektu. Vasarā uzstādīsim siltumskaitītāju, lai, apkures sezonai sākoties, piemērotu SIA “Talsu namsaimnieks” izstrādāto apkures tarifu. Vērtēsim rezultātus, bet, iespējams, šādu apkures sistēmu nākotnē pielāgosim arī citās teritorijās, kur ir mazs apkurināmo objektu skaits. Joprojām, piemēram, Stendē apkurinām divas mājas, bet “Priedēs” Sabilē – trīs mājas,” paskaidroja Edgars Šterns.

Arī šovasar Pastendē un Laucienē tiks nodrošināta siltā ūdens padeve.  Abās teritorijās siltās ūdens padeves pārtraukums būs vien dažas dienas sistēmas tehnisko uzlabojumu dēļ.

Šogad gaidāmas izmaiņas kurināmā iegādes procedūrā. Ja līdz šim kurināmā piegādātāji tika izvēlēti cenu aptaujā, tad šoreiz tiks organizēts iepirkumu konkurss. “Gatavojoties jaunajai apkures sezonai, lai novērstu iedzīvotāju neticību kurināmā iegādes procedūras caurspīdīgumam un adekvātas cenas izvēlei, izsludināsim iepirkumu konkursu. Tagad izstrādājam iepirkumu konkursa nolikumu, lai savlaicīgi varētu to izsludināt. Kritērijus jau zinām – priekšroka tiks dota uzņēmumiem, kas varēs garantēt pēc iespējas lielāku pēcapmaksas termiņu. Tādā veidā SIA “Talsu namsaimnieks” kurināmā iegādei izmanto iekasētos līdzekļus, pakāpeniski sedzot izmaksas, nav jādomā par bankas kredītlīnijas izmantošanu, kas ilgtermiņā nav izdevīga piemēroto procentmaksājumu dēļ. Tādā veidā arī kurināmo iegādājamies savlaicīgi un ir gana daudz laika malkas sagatavošanai,” informēja E. Šterns.