Pamatu un aizsargapmales nozīmi mājas ekspluatācijā var salīdzināt ar cilvēku: ja kājās ir siltas zeķes un apavi, kas aizsargā un nelaiž cauri mitrumu, tad var iet kaut līdz pasaules malai, bet pretējā gadījumā – nekādus garos gabalus vis nenostaigāsi. Ar mājas pamatu cokolu, aizsargapmali un pamatiem ir tieši tāpat – ja tiem ir nokritis vai sadrupis apmetums, ja tie ir saplaisājuši vai  iegrimuši zemē, tad mitrumam ir durvis vaļā.

Tas nozīmē, ka lietainā laikā – it īpaši pavasarī un rudenī – mitrums sasūcas apmalē un pamatos, bet ziemā tas sasalst, tas ir, izplešas. Izplešoties tas paveic nākamo posta darbu – sadrupina pamatu un apmales materiālu, radot nākamās plaisas, kas ilgstoši rada lielus bojājumus.

SIA “Talsu namsaimnieks” lūdz apsaimniekošanā esošo māju īpašniekus par šo jautājumu aizdomāties, apspriesties, organizēt sapulces un pieņemt lēmumu, kas  paildzinātu mājas mūžu.

Vēl viens svarīgs nosacījums māju aizsargapmaļu ekspluatācijā – rūpīgi jāpārdomā koku, krūmu stādīšana un puķu dobju ierīkošana pie tām. Ja koks iestādīts tuvu pamatiem, augot tas ne tikai aizēno, bet ar saknēm bojā gan pamatus, gan apmali. Vīteņaugu stādīšana pie mājas pamatiem būtu aizliedzama, jo posts, ko tie nodara mājas tehniskajam stāvoklim no pamatiem līdz jumtam daudzkārt pārsniedz vienīgo pozitīvo argumentu – vizuālo ieguvumu. Arī puķu dobes vēlams ierīkot nevis pie pašas pamatu apmales, bet attālāk, jo mitrums un augu sakņu sistēma atkal rada bojājumus pašai ēkai.

Mājas tehniskā stāvokļa uzturēšanā nav mazu un nesvarīgu detaļu – tās veido vienotu kopumu, kas var kļūt par labi uzturētas un koptas mājas būtiskāko nosacījumu.